Dreceres ràpides: navegació, cerca

Programa

dilluns 16 de novembre

Les revoltes lògiques: 150 anys d'Alícia al País de les Meravelles

Antonio Castilla (UB),  Irene Domínguez (psicoanalista),  Francisco Caja (UB),  Àngela Lorena Fuster (UB),  Manuel García-Carpintero (UB),  Miguel Morey (UB),  Sergi Oms (UB),  Pere Saborit (UB),  Virginia Trueba (UB)
Jornada

El filòsof metge i el filòsof artista

Llibreria Calders | 18.00 - 19.30
Joan Ferrarons i Llagostera (Cedres Vermells),  Josep Monserrat Molas (UB),  Víctor Pérez i Flores (filòsof)
Conferència

El joc com a problema filosòfic

Centre Cívic Golferichs | 19.00 - 21.00
Núria Sara Miras Boronat (UB),  Oriol Ripoll (consultor de l’Agència Jocs al segon),  Angélica Sátiro (directora de Casa Creativa)
Conferència

Cafè filosòfic. Pensar amb Genoveva Martí: "El valor de la veritat".

La Central | 19.30
Genoveva Martí (UB- ICREA)
Cafè filosòfic

dimarts 17 de novembre

Pensament xinès

Casa Àsia | 19.00
Antoni Prevosti (UB)
Conferència

La filosofia del quotidià

Xavier Bassas (GEF, UAB, UB),  Francesc Pereña (GEF, LOGOS-UB),  Joan González (GEF, UB),  Pau Pedragosa (GEF, UPC),  Maria Povedano (GEF),  Carlota Serrahima (GEF, LOGOS-UB)

Pensar la fi: "Finals–del món?" - ponència inaugural a càrrec de Peter Szendy

Peter Szendy (filòsof i musicòleg, Université Paris X)
Presentació

Arquitectura en transformació

COAC | 19.45
Laura García (arquitecta),  Joan Maroto (BAU),  Marta Llorente (UPC),  Sílvia Sasot (arquitecta)
Conferència

dimecres 18 de novembre

Ètica i neurociència

Anna Estany (UAB),  Alberto Lledó (Neuròleg),  Margarita Boladeras (UB),  Bernabé Robles del Olmo (Neuròleg)
Conferència

Ments i màquines

Paula Casal (UPF-ICREA),  Josep Macià (UB),  Manolo Martínez (UAB)
Conferència

Ex-posicions: autorepresentacions a l’era Youtube

Florencia Aliberti (realitzadora audiovisual),  Jorge Luis Marzo (BAU),  Joana Masó (UB)

Thinking through Our Ears: Aesthetics and Politics of Listening

MACBA | 19.00
Peter Szendy (filòsof i musicòleg, Université Paris X)

dijous 19 de novembre

Pensar la tècnica: Jornada sobre noves tecnologies i pensament

Facultat de Filosofia | 09.45 - 14.00
Marcel Cano (UB),  Jordi Cortés (Wikisofia.cat),  Laura Llevadot (UB),  Alina Mierluș (UB),  Lluís Pla (Seminari Filosofia Politica),  Anna Sarsanedas (UB),  Jaume Sastre (CIUHT - Universitat de Lisboa)
Jornada

Conferència: “Antic règim i revolució a Hegel i Mozart” i Concert: "La diada boja"

Paranimf UB | 17.00 - 21.00
Bernat Dedéu (crític),  Salvi Turró (UB)
Conferència

Pensar en vinyetes

Carles Batlle (UAB - Institut del Teatre),  Eloy Fernández Porta (UPF),  Pepe Gálvez (dibuixant),  Marcos Prior (dibuixant)
Conferència

Pensar la fi: Jorge Fernández Gonzalo presenta "Dawn of the dead"

Jorge Fernàndez Gonzalo (assagista)
Presentació

Amor i humor

Palau Moja | 19.00
Norbert Bilbeny (UB),  Xavier Rubert de Ventós (filòsof)

divendres 20 de novembre

Jugar a Pensar. Jornades de Filosofia Lúdica

Eòlia Teatre. Espai i+d | 11.00 - 13.00
Angélica Sátiro (directora de Casa Creativa)
Jornada

L’eròtica socràtica

Nemrod Carrasco (UB)

L'ARPV: fotografia, realitat augmentada i espai públic

Pol Capdevila (UPF),  Alba Matas (especialitzada en AR art)
Conferència

Filosofia Japonesa

Casa Àsia | 19.00
Montserrat Crespin (UB, UAB),  Alfonso Falero Folgoso (Universidad de Salamanca),  Carles Prado i Fons (UOC)
Col·loqui

dissabte 21 de novembre

Pensament no- normatiu: Taller de pensament lliure i debat sobre discapacitat intel·lectual

CCCB | 10.00 - 14.00
MªLuisa Alcañiz (Escola Pensament Lliure),  Cristina Arroyo (antropòloga),  Juan Endara (antropòleg, Dincat),  Núria S. Pardo (antropòloga),  Marina Sánchez (Escola Pensament Lliure),  Fátima Álvarez (Escola Pensament Lliure),  Asun Pié Balaguer (UOC)
Conferència

Taller d’aforismes

Dolors Alcántara (Departament Ensenyament),  Jordi Rodón (Departament Ensenyament)
Conferència

Futur de coneixement o d’ignorància?

Antoni Brey (Assagista i enginyer telecomunicacions),  Eduald Carbonell (Antropòlog i prehistoriador Atapuerca),  Gonçal Mayos (UB)
Col·loqui

La filosofia també és cosa de nens/es

CCCB | 11.30 - 13.00
Grup IREF

El pensador en moviment

Jaume Martínez (director de Routecru),  Amador Vega (UPF)
Conferència

Flash Philosophy 2015

CANCEL·LAT. DISCULPEU LES MOLÈSTIES
Aurélien Darbellay (UB),  José Díez (UB),  Teresa Marques (UPF),  Genoveva Martí (UB- ICREA),  Sergi Oms (UB),  Sven Rosenkranz (GRC LOGOS- UB)
Presentació

Recital indisciplinat

Francesc Gelonch (poeta),  Cinta Massip (poeta),  Arnau Pons (poeta),  Ricard Ripoll (poeta)
Cabaret filosòfic

Activitats transversals

Pensar la fi: Cinema apocalíptic i Filosofia

Filmoteca de Catalunya | dt 11, 19.30 - dj 12, 23.00
Jorge Fernàndez Gonzalo (assagista),  Arnau Horta (curator),  Laura Llevadot (UB),  Roger Mas (UAB),  Peter Szendy (filòsof i musicòleg, Université Paris X)
Presentació